KOMAR SK 2018-03-18T18:03:00+00:00

KOMÁR – KLUB VIKEND

Kovačická manifestácia alternatívnych reakcií – Združenie občanov KOMAR založené v roku 2003 s cieľom organizovať raz ročne festival alternatívneho komiksu, filmu a hudby. V tom istom roku amatéri organizovali jedno týždňový festival, potom sa podujatie konalo v priebehu dvoch rokov, po ktorom bolo združenie tiché až do roku 2011. Rôzne projekty dokazujú, že KOMAR má širokú škálu záujmov s rôznymi výsledkami: vytvorený sa vzdelávací webportal pre žiakov základných škôl v slovenskej enkláve, vydané sa hudobné albumy, niekoľko divadelných diel režíroval Fedor Popov, publikovalo sa niekoľko kníh a na konci je otvorený Víkend klub a ponúka rôzne alternatívne kultúrne a umelecké programy.

Hudobné udalosti v Klube Víkend

Rôzne podujatia domácej i zahraničnej hudobnej scény sa stali pravidelnými udalosťami v Klube Víkend. Od neafirmovaných kapiel až po známe názvy rôznych hudobných žánrov. Za neplných rok v 2017-tom sa uskutočnili až 24 koncertov a niektoré z nich sú: Bicikl – BG, Bonne Humeur Provisoire – Pariz, Amanita Dodola – BG, The Cyclist Conspiracy – BG, Daniel Kovač – BG, Umbra – BG, Kralj Čačka – Čačak, Lira Vega – BG, EPP – BG,  Superskin – Beč, New Root Canal – Belgija, Kristof Klebard – Brisel, Dr.Kimble – Berlin, Inner City – Irska, Belgija, FR, SRB, Groovy Jam Trio – Padina, Darko Džambasov – BG i Đir – Padina. Okrem koncertov sa organizovali aj dve večerné stand-up komedie: Ivan Tomić – Čiča Tomićeva koliba, BG a Peđa Bajović – S‘ nogu iz Zagreba.

Výstavy

Rôzne výstavy sa môžu poviazať a s Klubom Vikend. Za túto krátku dobu existencie organizované sú výstavy: Danilo Milošev Vostok – Vostovski incidenty – Vršac, New Age / Zing laboratória – výstava a workshop – Belehrad, potom Pavel Cicka – 10 rokov, spomienky – Kovačica, nasledovná výstava prišla až z USA – Katie Voznicki – výstava výtlačkov – Cleveland, Ohio a nakoniec Milan Vićić – výstava koláží – Požarevac, Srbsko.

Publikácie

KOMAR sa tiež pokúsil publikovať knihy a vďaka projektom podporovaným Národnou radou národnostných menšín, miestnej samosprávy obce Kovačica a Úradu pre Slovakov žijúcic v záhraničí, vydali:

  • Piesne, Ladislav Čanji (2014);
  • Bad ideas on a beautiful day, Ivana Vereski (2017).

Divadlo KOMAR

V spolupráci s renomovaným divadelným režisérom Fedorom Popovim z Padiny vznikla divadelná sekcia. Prvým úspešne realizovaným projektom bola detská dielňa v Padine, ktorú korunovala detská hra Karolinine Vianoce/Trampoty farmára Johna Enderbyho v réžii Fedora Popova. Nasledujúci rok divadelná sekcia pracovala so žiacmi gymnázia Mihajlo Pupina z Kovačice a urobila hru Pozdrav niekoho, ktorá získala prvú cenu na divadelnom festivale slovenského amatérskeho divadelného umenia vo Vojvodine – Divadelný Vavrín. Tretí výkon ktorý produkoval KOMAR a réžiu mal na starosti Fedor Popov, bol Pani Margareta v roku 2017.